WIZYTA W PAŁACU PREZYDENCKIM

W dniu dzisiejszym nasi wychowankowie wraz z Panem Dyrektorem i Panią Koordynator udali się do Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Wizyta odbyła się w związku z zaproszeniem jakie otrzymaliśmy od Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy. Spotkanie to było dla nas wyjątkowe z powodu możliwości zaprezentowania Pani Prezydentowej zdjęć wykonanych przez naszych wychowanków. Zbiór prac nosi nazwę „Polska jesień widziana oczami dziecka”.
Oprócz wspaniałego spotkania z Pierwszą Damą, podczas wizyty w Pałacu mieliśmy okazje zwiedzić piękne sale w których odbywają się ważne wydarzenia. Byliśmy w Sali Białej, Sali Niebieskiej, Sali Rokoko, Sali Kolumnowej. Widzieliśmy Okrągły Stół przy którym w 1989r prowadzone były obrady, rozpoczynające okres wielkich demokratycznych przemian w Polsce i reszcie Europy. Mieliśmy okazję odwiedzić Kaplicę Prezydencką w której m.in. umieszczone są tablice pamięci ofiar Katastrofy Smoleńskiej w której zginął Śp. Prezydent Lech Kaczyński oraz przedstawiciele ówczesnego Rządu i inteligencji polskiej. W Pałacu Prezydenckim widzieliśmy liczne symbole narodowe, Order Orła Białego, sztandary i chorągwie. 
Pani Agata Kornhauser-Duda z dużym zainteresowaniem obejrzała naszą wystawę, która została wyeksponowana w jednym z reprezentacyjnych miejsc Pałacu Prezydenckiego. 

Ogromnym zaskoczeniem i wyróżnieniem dla nas był fakt, że małżonka Prezydenta wypożyczyła naszą wystawę jako eksponat, który będą mogły oglądać kolejne grupy odwiedzające Pałac Prezydencki. 
W czasie rozmów towarzyszących naszej wizycie Pierwsza Dama zainspirowała nas do organizowania kolejnych wystaw oraz innych wydarzeń integrujących. Nasza wychowanka Anastazja jako jedna z autorek zdjęć, została zachęcona przez Pierwszą Damę do organizowania wystaw cyklicznych, których tematem mogłyby być właśnie pory roku. 
W trakcie rozmów Dyrektor placówki przybliżył Pierwszej Damie Polski obecnie realizowane i planowane projekty. Małżonka Prezydenta wyraziła swoje uznanie i pochwałę odnośnie kolejnej inicjatywy, która jest organizowana za zgodą władz powiatowych przy dużym wsparciu Dyrektora PCPR. 
Spotkaniu z Panią Prezydentową i zwiedzaniu Pałacu towarzyszyły rozmowy z Pierwszą Damą prowadzone w przemiłej atmosferze. Wszyscy poczuliśmy się bardzo życzliwie przyjęci i pomimo wysokiej rangi spotkania nie czuliśmy między sobą bariery. Dzieci były ciekawe codzienności Pierwszej Damy i pytały np. Czy lubi naleśniki? 
Pierwsza Dama zaprosiła nas na poczęstunek do Sali Niebieskiej. Zjedliśmy pyszny obiad i wyborny deser, który smakował wyjątkowo w tak wspaniałym towarzystwie i pięknych wnętrzach. 
Z wyrazami wdzięczności za zaproszenie nas do Pałacu Prezydenckiego przekazaliśmy Pierwszej Damie Polski upominki od nas - świąteczną bombkę i jedno ze zdjęć z prezentowanej wystawy.
Na zakończenie wizyty podzieliliśmy się wrażeniami ze spotkania i zwiedzania Pałacu. Wyraziliśmy nadzieję na kolejne spotkanie z Pierwszą Damą Polski. 
Przyjemne emocje będą nam jeszcze długo towarzyszyły. 
Dodamy na sam koniec, że nasza wizyta zbiegła się z rocznicą Powstania Listopadowego, które wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada 1830r.

Galeria: