Historia

Dom Dziecka w Przybysławicach rozpoczął swoją działaloność 1 września 1953r. w miejscu zlikwidowanego internat Liceum Ogólnokształcącego w Garbowie, pod kierownictwem Stanisława Marczuka. Siedzibę placówki stanowił XIX-wieczny parterowy dworek. Dom przeznaczony był dla 48 wychowanków z których większość stanowiły sieroty naturalne i półsieroty. Kierowano tu zarówno dziewczęta jak i chłopców, jednak po 2 latach ze względu na brak odpowiednich urządzeń sanitarnych przeniesiono dziewczęta do innych domów dziecka.
Od 1955r. kierownikiem Domu Dziecka był Stanisław Brodzik. W 1956r. dzięki jego staraniom oraz decyzją Kuratorium Okręgu przebudowano I piętro a budowa trwała rok. Dom rozpoczął na nowo swoją działalność w 1957r. i był w stanie objąć opieką 63 wychowanków. W początkach swojej działanośći placówka nie była dobrze przyjęta w środowisku, pomimo dużego zapotrzebowania w okresie powojennym na opiekę nad dziecmi osieroconymi. Powoli jednak stawała się integralną częścią Garbowa i okolic. Warunki życia wychowanków w tamtych latach były bardzo skromne, nawet zakup telewizora był wielkim świętem w Domu.

Rozwój turystyki i infrastruktury placówki

1 czerwca 1964r. kierownikiem placówki został Stanisław Ostapiński. Był on propogatorem turystyki i różnych form czynnego wypoczynku. W tym roku zakupiono rowery, na których młodzież najpierw uczyła się jeździć, a potem organizowała rajdy. Od tego czasu cyklicznie zaczęto wyjeżdżać na rajdy piesze i wycieczki krajoznawcze. Wychowankowei uczestniczyli w różnych akcjach społecznych.

Od 1 września 1993r., z inicjatywy ówczesnego dyrektora Macieja Ostapińskiego, rozpoczęła się budowa nowego budynku, która została sfinalizowana, kiedy Domem kierowała już Urszula Syta. Uroczyste otwarcie budynku nastąpiło w 1997r. Placówka zyskała dodatkowe pomieszczenia dla grupy wychowawczej, poprawiła warunki sanitarne, pracy w kuchni, pralni oraz pomieszczeniach administracyjnych. W dawnym budynku uległy poprawie warunki życia wychowanków, powstał gabinet pedagoga, dodatkowe pokoje do nauki, pracownia komputerowa, krawiecka, aneksy kuchenne dla grup. W ostatnich latach obydwa Domy w miarę posiadanych środków były sukcesywnie urządzane. Warunki zmieniały się na lepsze przy znacznej pomocy fundacji z Holandii oraz wielu sponsorów.  

Mieszkanie chronione

Od 1 października 2000r. w dawnym mieszkaniu pracowniczym utworzono mieszkanie chronione. W Lublinie w 3 pokojowym mieszkaniu przy ul. Hempla powstała grupa usamodzielnienia w której zamieszkała młodziez w wieku 16-20 lat, przygotowująca się do samodzielnego życia po odejściu z placówki. Młodzież ta uczyła się przede wszystkim odpowiedzialności za siebie i powierzone mienie. Praktycznie przygotowywała się do prowadzenia gospodarstwa domowego poprzez planowanie wydatków, samodzielne dokonywanie zakupów, gotowanie, dbałość o czystość i porządek w domu, a także przyjmowanie gości-co dawało wyobrażenie przyszłego życia.

Nowa struktura placówek

W 2013r. z uwagi na wejście w życie Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, duży dom dziecka został przekształcony w dwie małe odrębne placówki. W tym czasie zakończyła swoją działalność grupa usamodzielnienia. Nowe placówki noszą nazwę Dom Dziecka „Dworek” – przeznaczony dla 30 wychowanków i Dom Dziecka „Nowy Dom” – przeznaczony dla 14 wychowanków. Obsługą obu placówek zajmuje się Centrum Administarcyjne. ild it will help them feel safe and secure. This sense of security is known as bonding or attachment. When children feel secure they are more likely to be happy and confident, and be able to handle conflicts and anger. If your child feels secure they are more likely to be curious and start exploring, which will help them develop well.

W lutym 2014r. nowym dyrektorem została Małgorzata Białogrzywy.

W marcu 2021r. nastąpiły kolejne zmiany. Dom Dziecka „Dworek” od początku powstania mieścił się w zabytkowym dworku w Przybysławicach, w otoczeniu dużego parku. Z uwagi na zmiany przepisów i przekształcenia dużych placówek w mniejsze, rodzinne formy – „Dworek” zmienił swoją siedzibę i został przenisiony do nowo wyremontowanego domu w Dąbrowicy i aktualnie przeznaczony jest dla 14 wychowanków.

W 2021r. nowym dyrektorem został Rafał Lipert.

Skip to content