ZWIEDZANIE PAŁACU W KOZŁÓWCE

Czas wakacji  to idealna pora, aby ciekawie spędzić lato.smiley W lipcu zaplanowaliśmy, że pojedziemy wraz z  koleżankami i kolegami z Wisełki, których gościliśmy w ramach wymiany wakacyjnej  na wycieczkę do Kozłówki, aby pokazać im wspaniały pałac.
Muzeum Zamoyskich powitało nas urokiem pałacu, jego  otoczenia, kaplicy i powozowni.Doskonale zachowana i przebogato wyposażona barokowa rezydencja z ozdobną bramą, podjazdem, kordegardami i oficynami oraz zadbanym ogrodem., zachwyciła także tych z nas , którzy zazwyczaj najwcześniej okazują symptomy znudzenia.smiley
W Muzeum pani kustosz opowiedziała nam o dawnych właścicielach pałacu i o  jego historii. Dowiedzieliśmy się, że Muzeum - rezydencja Zamoyskich w Kozłówce mieści się w XIX i XVIII - wiecznym zespole pałacowo - parkowym. Jest to najlepiej zachowana rezydencja magnacka w Polsce i jedna z nielicznych w Europie zbudowana w stylu późnego baroku. W Muzeum jest także Kaplica pałacowa wzorowana na Kaplicy królewskiej w Wersalu. Budynek Muzeum posiada bogate wnętrze , pełne cudownych mebli, porcelany, zbiorów bibliotecznych i obrazów. Można tam zobaczyć prawdziwe arcydzieła sztuki. Przez chwilę poczuliśmy się jak w bajce. Przepych, bogactwo i piękno eksponatów urzekło nas. Kolejnym etapem wędrówki po dobrach kozłowieckich była Powozownia. Zobaczyliśmy tu pojazdy konne z XIX wieku, uprzęże końskie, siodła oraz zabytkowe rowery i bicykl. Po obejrzeniu Powozowni skierowaliśmy się do Galerii Sztuki Socrealizmu - jedynej w Polsce. Dopełnieniem naszej wędrówki była ptaszarnia i plac zabaw oraz wspólne ognisko.

Galeria: